Want to learn more about SkillsUSA? Visit their website.

SkillsUSA is a leading student organization known for supplying the workforce with highly qualified leaders showing: Exceptional Technical Skills, Excellent Academic Skills, Remarkable Employability Skills.


  1. Motorcycle Service Technology Nationals
    01 Motorcycle Service Technology Nationals
  2. Motorcycle Service Technology Nationals
    02 Motorcycle Service Technology Nationals
  3. Motorcycle Service Technology Nationals
    03 Motorcycle Service Technology Nationals
  4. Motorcycle Service Technology Nationals
    04 Motorcycle Service Technology Nationals
  5. Motorcycle Service Technology National Winners
    05 Motorcycle Service Technology National Winners
  6. Motorcycle Service Technology Nationals - 2nd Place, BrianEnnen
    06 Motorcycle Service Technology Nationals - 2nd Place, BrianEnnen
  7. Power Equipment Technology State
    07 Power Equipment Technology State
  8. Power Equipment Technology State
    08 Power Equipment Technology State
  9. Power Equipment Technology Nationals
    09 Power Equipment Technology Nationals
  10. Power Equipment Technology Nationals
    10 Power Equipment Technology Nationals
  11. Power Equipment Technology Nationals
    11 Power Equipment Technology Nationals
  12. Power Equipment Technology National Winners
    12 Power Equipment Technology National Winners
  13. Power Equipment Technology National Winners
    13 Power Equipment Technology National Winners
  14. Power Equipment Technology Nationals - 1st Place, Matt Stimpson
    14 Power Equipment Technology Nationals - 1st Place, Matt Stimpson

SkillsUSA State Winners - Marine & Small Engine Mechanics Program

1st Place State Winners were eligible to go on to National Competition where applicable.

Air-Cooled Gas Engine Repair

YEAR PLACEMENT WINNERS
1984 1st Place Robert Coffin
2nd Place Mark Patzer
1984 3rd Place Robert Coffin (Nationals)
1985 2nd Place Don Quistorff
1985 2nd Place Don Quistorff (Nationals)
1988 1st Place Tom Bosek
3rd Place Greg Harberts
1989 2nd Place Greg Harberts
3rd Place Roger Bengston
1990 1st Place Ted Razink
1990 1st Place Ted Razink (Nationals)
1991 1st Place Mike Pierskalla
1991 1st Place Mike Pierskalla  (Nationals)
1992 1st Place Dale Larson
1993 1st Place Chad Henkels
2nd Place Mark Eastmead
3rd Place Mark Schroden
1993 1st Place Chad Henkels  (Nationals)
1994 1st Place Barry Nelson
3rd Place Russ Knudson
1995 3rd Place Kyle Nelson
1996 1st Place Jim Meyer
2nd Place Bruce Nelson
3rd Place Scott Mueller
1996 1st Place Jim Meyer (Nationals)
1997 1st Place Scott Mueller
2nd Place Mark Munkelwitz
1997 1st Place Scott Mueller (Nationals)
1998 1st Place Jay Verly
2nd Place Lee Verhelst
1998 1st Place Jay Verly (Nationals)
1999 1st Place Eric Williams
2nd Place Danny Herberg
3rd Place Dustin Thooft
2000 1st Place Josh Jacobson
3rd Place Derrik Strickler
2001 1st Place Justin Sieve
2nd Place Terry Wendinger

Name change in 2002 to Power Equipment Tech

YEAR PLACEMENT WINNERS
2002 1st Place  Jason VanZee
2nd Place Mike Kerkaert
2002 3rd Place Jason VanZee (Nationals)
2003 1st Place  Jared Huwe
2nd Place Matt Loers
3rd Place Brian Miller
2004 3rd Place Mike Nieuwboer
2005 1st Place Dennis Mueller
2nd Place Tim Wynia
3rd Place Brian Hedstrom
2005 1st Place Dennis Mueller  (Nationals)
2006 1st Place Dan Reese
2nd Place Jeff Torgerson
3rd Place Lee Christopherson
2006 1st Place Dan Reese  (Nationals)
2007 1st Place Jacob Tews
3rd Place Bryan McCoy
2007 1st Place Jacob Tews  (Nationals)
2008 1st Place Devin Waitt
2nd Place Brian Ennen
3rd Place Evan Mercer
2008 3rd Place Devin Waitt  (Nationals)
2009 1st Place Matt Stimpson
2nd Place Kyle Stach
3rd Place Brady Cameron
2009 1st Place  Matt Stimpson  (Nationals)
2010 1st Place Eric Nelson
2nd Place  Brandon Becker
2010 2nd Place Eric Nelson  (Nationals)
2011 1st Place Vince Vanslyke
3rd Place Taylor Salzl
1st Place Benjamin Imdieke (High School)
2012 2nd Place  Jamie Kurkowski
3rd Place  Dylon DeVries
2013 2nd Place Duane Miller
1st Place Tim Imdieke (High School)
2013 2nd Place Tim Imdieke (High School - Nationals)
2014 1st Place Brent Ackerman
2nd Place Michael Felten
 

Top

Marine Service Technology

(Competition started in 1988)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1988 1st Place Trevor Moen
3rd Place Rodney Ruen
1989 1st Place Bradley Bye
3rd Place Ron Schack
1990 1st Place Jim Venderweyst
2nd Place Russell Bruyere
1990 2nd Place Jim VanderWeyst  (Nationals)
1991 2nd Place Mark Amundson
3rd Place Curt Gaylord
1992 1st Place Mike Pierskalla
3rd Place Scott Jorgens
1992 1st Place Mike Pierskalla  (Nationals)
1993 1st Place Mark Warneka
3rd Place Shane Stolp
1995 2nd Place Barry Nelson
1995 2nd Place Barry Nelson (Nationals)
1997 2nd Place Mike Thompson
3rd Place Jim Meyer
1998 2nd Place Ryan Sherman
1999 2nd Place Lee Verheldt
3rd Place Brian Fuchs
2000 2nd Place Brandon Ims
3rd Place Eric Williams
2002 3rd Place Blair Hastings
2003 1st Place Jason VanZee
2nd Place Steve Catlin
3rd Place Blair Hastings
2004 1st Place Nick Waldvogel
2nd Place Chris Pries
2004 3rd Place  Nick Waldvogel (Nationals)
2005 3rd Place Mark Tolifson
2006 1st Place Justin Frericks
2nd Place Tim Wynia
2006 1st Place Justin Frericks  (Nationals)
2008 2nd Place Kyle Westphal
2009 3rd Place Devin Waitt
2010 1st Place Kyle Stach
2nd Place  David Kuschel
3rd Place  Seth Olson
2010 2nd Place Kyle Stach  (Nationals)
2011 1st Place Dustin Stark
2nd Place Dylan Vandromme
3rd Place Chris Clapshaw
1st Place Zachary Longhenry (High School)
2011 1st Place  Dustin Stark (Nationals)
2012 1st Place Troy Lien
2nd Place Trent Swanson
3rd Place Aaron Torborg
2012 1st Place Troy Lien (Nationals)
2013 1st Place Cody Anderson
2nd Place Brandon Menze
3rd Place Derik DeVries
2014 1st Place Mitchel Hruby
2nd Place Shane Howard
3rd Place Joseph Weber
 

Top

Motorcycle Service Technology

(Competition started in 1986)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1986 2nd Place Ray Puhlosky
1987 2nd Place Russell Zuehlsdorff
1988 1st Place Paul Abrahamson
3rd Place Lenny Coyer
1989 1st Place Gary Alberts
1991 2nd Place Todd Sigfrid
1992 1st Place Todd Sigfrid
2nd Place Mark Eklund
3rd Place Trevor Wendel
1992 3rd Place Todd Sigfrid  (Nationals)
1993 1st Place Dan Klang
2nd Place Jeff Willprecht
1994 1st Place Mark Eastmead
2nd Place  Reese Aldrich
3rd Place Adam Guberud
1995 1st Place Todd Fussy
2nd Place Adam Guberud
3rd Place Brandon Marcyes
1996 1st Place Kyle Nelson
2nd Place Trent Johnson
3rd Place Adam Hinrich
1996 1st Place Kyle Nelson (Nationals)
1997 1st Place Adam Hinrichs
2nd Place Trent Johnson
3rd Place Bruce Nelson
1998 1st Place Ned Wilson
2nd Place Bruce Slettedahl
3rd Place Chris Simon
1998 1st Place Ned Wilson (Nationals)
1999 1st Place Chris Simon
2nd Place Bill Aanenson
3rd Place Shawn Bromenshenkel
2000 1st Place Kerbie Slegers
2nd Place Dustin Thooft
3rd Place David Schueller
2001 1st Place Nick Lacher
2nd Place Nathan Macho
3rd Place Alan Meyer
2002 1st Place Justin Sieve
2nd Place  Terry Wendinger
3rd Place Kory Kolb
2003 1st Place  Jake Wegener
2nd Place Ryan Hertling
3rd Place Ryan Blenker
2004 1st Place Tyler Hemiller
2nd Place Matt Loers
3rd Place Jared Huwe
1st Place Aaron Williams (High School)
2004 2nd Place  Tyler Hemiller  (Nationals)
2005 1st Place Seth Bierman
2nd Place Eric Resseman
3rd Place Jay Juergensen
1st Place Aaron Williams (High School)
2005 2nd Place Aaron Williams (High School - Nationals)
2006 1st Place Dennis Mueller
2nd Place Kyle Jochman
3rd Place Isaac Hokanson
2006 3rd Place Dennis Mueller  (Nationals)
2007 1st Place Lee Christopherson
2nd Place Bryce Johnson
3rd Place Brian Fluck
2007 2nd Place Lee Christopherson  (Nationals)
2008 1st Place Jacob Tews
2nd Place Cory Nietfeld
3rd Place David McArdle
2008 2nd Place Jacob Tews  (Nationals)
2009 1st Place Brian Ennen
2nd Place Adam Pitcher
3rd Place Justin Ebnet
2009 2nd Place Brian Ennen  (Nationals)
2010 1st Place Brady Cameron
2nd Place  Anthony Maus
3rd Place Jacob Fredbo
1st Place  Zachary Longhenry (High School)
2011 1st Place Eric Nelson
2nd Place David Feeney
3rd Place Shawn Harms
3rd Place Zachary Longhenry (High School)
2012 1st Place  Vince VanSlyke
2nd Place Justin Anderson
2013 1st Place Dylon DeVries
2nd Place Josh Haberer
3rd Place Thomas Schwenk
1st Place  Tim Imdieke (High School)
2014 1st Place Tim Imdieke
2nd Place Justin Athey
3rd Place Colten Graber
   

Top

Snowmobile Service Technology

(Competition started in 1997)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1997 1st Place Robb Hallquist
3rd Place Ryan Lovold
1998 1st Place Mike Vogt
2nd Place Jason Nelson
3rd Place Bill Aanenson
1999 1st Place David Schueller
2nd Place Kerbie Slegers
3rd Place Jason Kirchner
2000 1st Place Joshua Kuhlmann
2nd Place Nathan Macho
3rd Place Eric Lind
2001 1st Place Kory Kolb
2nd Place Garrett Williams
3rd Place Jesse Manuel
2002 1st Place Ryan Hertling
2nd Place Kevin Allex
2003 1st Place Nick Waldvogel
2nd Place Anthony Stalberger
3rd Place  Tyler Hemiller
2004 1st Place Jay Juergensen
2nd Place Mike Baker
3rd Place Rusty Vandersnick
2005 1st Place Jake Kalis
2nd Place Jake Stifter
3rd Place Nick Klimek
2006 1st Place Zach Johnson
2nd Place Bryce Johnson
2007 1st Place Kyle Witt
2nd Place Cory Nietfeld
3rd Place Dustin Preusser
2008 1st Place Brian Ennen
3rd Place Adam Pitcher
2009 1st Place Kyle Stach
2nd Place Seth Olson
3rd Place Matt Stimpson
2010 1st Place  David Feeney
2011 1st Place Vince Vanslyke
3rd Place Justin Anderson
1st Place Benjamin Imdieke (High School)
2012 1st Place Derik DeVries
2nd Place Brandon Menze
3rd Place Trevor Cronen
2013 1st Place Duane Miller
2nd Place Tyler Guttormsson
2014 1st Place Michael Felten
2nd Place Brent Ackerman
3rd Place Paul Fruechte
   

Top