Want to learn more about SkillsUSA? Visit their website.

SkillsUSA is a leading student organization known for supplying the workforce with highly qualified leaders showing: Exceptional Technical Skills, Excellent Academic Skills, Remarkable Employability Skills.


SkillsUSA State Winners - Marine & Small Engine Mechanics Program

1st Place State Winners were eligible to go on to National Competition where applicable.


Air-Cooled Gas Engine Repair

YEAR PLACEMENT WINNERS
1984 1st Place Robert Coffin

2nd Place Mark Patzer
1984 3rd Place Robert Coffin (Nationals)
1985 2nd Place Don Quistorff
1985 2nd Place Don Quistorff (Nationals)
1988 1st Place Tom Bosek

3rd Place Greg Harberts
1989 2nd Place Greg Harberts

3rd Place Roger Bengston
1990 1st Place Ted Razink
1990 1st Place Ted Razink (Nationals)
1991 1st Place Mike Pierskalla
1991 1st Place Mike Pierskalla  (Nationals)
1992 1st Place Dale Larson
1993 1st Place Chad Henkels

2nd Place Mark Eastmead

3rd Place Mark Schroden
1993 1st Place Chad Henkels  (Nationals)
1994 1st Place Barry Nelson

3rd Place Russ Knudson
1995 3rd Place Kyle Nelson
1996 1st Place Jim Meyer

2nd Place Bruce Nelson

3rd Place Scott Mueller
1996 1st Place Jim Meyer (Nationals)
1997 1st Place Scott Mueller

2nd Place Mark Munkelwitz
1997 1st Place Scott Mueller (Nationals)
1998 1st Place Jay Verly

2nd Place Lee Verhelst
1998 1st Place Jay Verly (Nationals)
1999 1st Place Eric Williams

2nd Place Danny Herberg

3rd Place Dustin Thooft
2000 1st Place Josh Jacobson

3rd Place Derrik Strickler
2001 1st Place Justin Sieve

2nd Place Terry Wendinger

Name change in 2002 to Power Equipment Tech

YEAR PLACEMENT WINNERS
2002 1st Place  Jason VanZee

2nd Place Mike Kerkaert
2002 3rd Place Jason VanZee (Nationals)
2003 1st Place  Jared Huwe

2nd Place Matt Loers

3rd Place Brian Miller
2004 3rd Place Mike Nieuwboer
2005 1st Place Dennis Mueller

2nd Place Tim Wynia

3rd Place Brian Hedstrom
2005 1st Place Dennis Mueller  (Nationals)
2006 1st Place Dan Reese

2nd Place Jeff Torgerson

3rd Place Lee Christopherson
2006 1st Place Dan Reese  (Nationals)
2007 1st Place Jacob Tews

3rd Place Bryan McCoy
2007 1st Place Jacob Tews  (Nationals)
2008 1st Place Devin Waitt

2nd Place Brian Ennen

3rd Place Evan Mercer
2008 3rd Place Devin Waitt  (Nationals)
2009 1st Place Matt Stimpson

2nd Place Kyle Stach

3rd Place Brady Cameron
2009 1st Place  Matt Stimpson  (Nationals)
2010 1st Place Eric Nelson

2nd Place  Brandon Becker
2010 2nd Place Eric Nelson  (Nationals)
2011 1st Place Vince Vanslyke

3rd Place Taylor Salzl

1st Place Benjamin Imdieke (High School)
2012 2nd Place  Jamie Kurkowski

3rd Place  Dylon DeVries
2013 2nd Place Duane Miller

1st Place Tim Imdieke (High School)
2013 2nd Place Tim Imdieke (High School - Nationals)
2014 1st Place Brent Ackerman

2nd Place Michael Felten
2014 1st Place Brent Ackerman (Nationals)
2015 2nd Place John Meyer

3rd Place Cade Kaardal


Top

Marine Service Technology

(Competition started in 1988)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1988 1st Place Trevor Moen

3rd Place Rodney Ruen
1989 1st Place Bradley Bye

3rd Place Ron Schack
1990 1st Place Jim Venderweyst

2nd Place Russell Bruyere
1990 2nd Place Jim VanderWeyst  (Nationals)
1991 2nd Place Mark Amundson

3rd Place Curt Gaylord
1992 1st Place Mike Pierskalla

3rd Place Scott Jorgens
1992 1st Place Mike Pierskalla  (Nationals)
1993 1st Place Mark Warneka

3rd Place Shane Stolp
1995 2nd Place Barry Nelson
1995 2nd Place Barry Nelson (Nationals)
1997 2nd Place Mike Thompson

3rd Place Jim Meyer
1998 2nd Place Ryan Sherman
1999 2nd Place Lee Verheldt

3rd Place Brian Fuchs
2000 2nd Place Brandon Ims

3rd Place Eric Williams
2002 3rd Place Blair Hastings
2003 1st Place Jason VanZee

2nd Place Steve Catlin

3rd Place Blair Hastings
2004 1st Place Nick Waldvogel

2nd Place Chris Pries
2004 3rd Place  Nick Waldvogel (Nationals)
2005 3rd Place Mark Tolifson
2006 1st Place Justin Frericks

2nd Place Tim Wynia
2006 1st Place Justin Frericks  (Nationals)
2008 2nd Place Kyle Westphal
2009 3rd Place Devin Waitt
2010 1st Place Kyle Stach

2nd Place  David Kuschel

3rd Place  Seth Olson
2010 2nd Place Kyle Stach  (Nationals)
2011 1st Place Dustin Stark

2nd Place Dylan Vandromme

3rd Place Chris Clapshaw

1st Place Zachary Longhenry (High School)
2011 1st Place  Dustin Stark (Nationals)
2012 1st Place Troy Lien

2nd Place Trent Swanson

3rd Place Aaron Torborg
2012 1st Place Troy Lien (Nationals)
2013 1st Place Cody Anderson

2nd Place Brandon Menze

3rd Place Derik DeVries
2014 1st Place Mitchel Hruby

2nd Place Shane Howard

3rd Place Joseph Weber
2015 1st Place Cory Linaman

2nd Place Chad Schmitz

3rd Place Michael Welch

1st Place Clinton Edmunds (High School)
2015 3rd Place Cory Linaman (Nationals)

1st Place Clinton Edmunds (High School - Nationals)


Top

Motorcycle Service Technology

(Competition started in 1986)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1986 2nd Place Ray Puhlosky
1987 2nd Place Russell Zuehlsdorff
1988 1st Place Paul Abrahamson

3rd Place Lenny Coyer
1989 1st Place Gary Alberts
1991 2nd Place Todd Sigfrid
1992 1st Place Todd Sigfrid

2nd Place Mark Eklund

3rd Place Trevor Wendel
1992 3rd Place Todd Sigfrid  (Nationals)
1993 1st Place Dan Klang

2nd Place Jeff Willprecht
1994 1st Place Mark Eastmead

2nd Place  Reese Aldrich

3rd Place Adam Guberud
1995 1st Place Todd Fussy

2nd Place Adam Guberud

3rd Place Brandon Marcyes
1996 1st Place Kyle Nelson

2nd Place Trent Johnson

3rd Place Adam Hinrich
1996 1st Place Kyle Nelson (Nationals)
1997 1st Place Adam Hinrichs

2nd Place Trent Johnson

3rd Place Bruce Nelson
1998 1st Place Ned Wilson

2nd Place Bruce Slettedahl

3rd Place Chris Simon
1998 1st Place Ned Wilson (Nationals)
1999 1st Place Chris Simon

2nd Place Bill Aanenson

3rd Place Shawn Bromenshenkel
2000 1st Place Kerbie Slegers

2nd Place Dustin Thooft

3rd Place David Schueller
2001 1st Place Nick Lacher

2nd Place Nathan Macho

3rd Place Alan Meyer
2002 1st Place Justin Sieve

2nd Place  Terry Wendinger

3rd Place Kory Kolb
2003 1st Place  Jake Wegener

2nd Place Ryan Hertling

3rd Place Ryan Blenker
2004 1st Place Tyler Hemiller

2nd Place Matt Loers

3rd Place Jared Huwe

1st Place Aaron Williams (High School)
2004 2nd Place  Tyler Hemiller  (Nationals)
2005 1st Place Seth Bierman

2nd Place Eric Resseman

3rd Place Jay Juergensen

1st Place Aaron Williams (High School)
2005 2nd Place Aaron Williams (High School - Nationals)
2006 1st Place Dennis Mueller

2nd Place Kyle Jochman

3rd Place Isaac Hokanson
2006 3rd Place Dennis Mueller  (Nationals)
2007 1st Place Lee Christopherson

2nd Place Bryce Johnson

3rd Place Brian Fluck
2007 2nd Place Lee Christopherson  (Nationals)
2008 1st Place Jacob Tews

2nd Place Cory Nietfeld

3rd Place David McArdle
2008 2nd Place Jacob Tews  (Nationals)
2009 1st Place Brian Ennen

2nd Place Adam Pitcher

3rd Place Justin Ebnet
2009 2nd Place Brian Ennen  (Nationals)
2010 1st Place Brady Cameron

2nd Place  Anthony Maus

3rd Place Jacob Fredbo

1st Place  Zachary Longhenry (High School)
2011 1st Place Eric Nelson

2nd Place David Feeney

3rd Place Shawn Harms

3rd Place Zachary Longhenry (High School)
2012 1st Place  Vince VanSlyke

2nd Place Justin Anderson
2013 1st Place Dylon DeVries

2nd Place Josh Haberer

3rd Place Thomas Schwenk

1st Place  Tim Imdieke (High School)
2014 1st Place Tim Imdieke

2nd Place Justin Athey

3rd Place Colten Graber
2014 2nd Place Tim Imdieke (Nationals)
2015 1st Place Jeremy Jacques

2nd Place Lee Karl

3rd Place Shawn Authier


Top

Snowmobile Service Technology

(Competition started in 1997)
YEAR PLACEMENT WINNERS
1997 1st Place Robb Hallquist

3rd Place Ryan Lovold
1998 1st Place Mike Vogt

2nd Place Jason Nelson

3rd Place Bill Aanenson
1999 1st Place David Schueller

2nd Place Kerbie Slegers

3rd Place Jason Kirchner
2000 1st Place Joshua Kuhlmann

2nd Place Nathan Macho

3rd Place Eric Lind
2001 1st Place Kory Kolb

2nd Place Garrett Williams

3rd Place Jesse Manuel
2002 1st Place Ryan Hertling

2nd Place Kevin Allex
2003 1st Place Nick Waldvogel

2nd Place Anthony Stalberger

3rd Place  Tyler Hemiller
2004 1st Place Jay Juergensen

2nd Place Mike Baker

3rd Place Rusty Vandersnick
2005 1st Place Jake Kalis

2nd Place Jake Stifter

3rd Place Nick Klimek
2006 1st Place Zach Johnson

2nd Place Bryce Johnson
2007 1st Place Kyle Witt

2nd Place Cory Nietfeld

3rd Place Dustin Preusser
2008 1st Place Brian Ennen

3rd Place Adam Pitcher
2009 1st Place Kyle Stach

2nd Place Seth Olson

3rd Place Matt Stimpson
2010 1st Place  David Feeney
2011 1st Place Vince Vanslyke

3rd Place Justin Anderson

1st Place Benjamin Imdieke (High School)
2012 1st Place Derik DeVries

2nd Place Brandon Menze

3rd Place Trevor Cronen
2013 1st Place Duane Miller

2nd Place Tyler Guttormsson
2014 1st Place Michael Felten

2nd Place Brent Ackerman

3rd Place Paul Fruechte
2015 1st Place John Meyer

2nd Place Adam Doraska

3rd Place Matt Krall


Top